نوعی بیماری چشم که دید شخص در نور کم یا تاریکی مختل میشود


نوعی بیماری چشم که دید شخص در نور کم یا تاریکی مختل میشود

کدام عارضه¬های چشمی منجر به بروز شب کوری می¬شوند؟ شب کوری چه مشکلاتی ایجاد می¬کند؟ آیا شب کوری چشم درمان دارد؟ درمان با و بدون جراحی بیماری شب کوری.


شب کوری یا yc alopia اختلالی است که در آن چشم قادر به سازگاری با محیط‌ها و شرایط کم‌نور، مانند شب، نیست. شب ‌کوری به خودی خود یک بیماری محسوب نمی‌شود، بلکه مشکلی است که در نتیجه یک اختلال چشمی ایجاد می‌شود.

چشم به طور طبیعی باید بتواند خود را با نور کم تطبیق دهد. اگرچه شب‌ کوری بر دید افراد در نور کم تاثیر می‌گذارد، اما باعث نابینایی کامل آن‌ها نمی‌شود. افراد مبتلا به شب‌ کوری ممکن است هنگام رانندگی در شب برای خواندن علائم راهنمایی و رانندگی دچار مشکل شوند، و همچنین ممکن است هنگام رفتن از یک محیط پرنور به محیط کم نور، مدت زمان بیشتری طول بکشد تا چشم خود را با محیط تطبیق دهد.

شب ‌کوری درواقع نشانه‌ای از برخی بیماری‌های مهم و اساسی است که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ما در این مقاله در مورد علائم، دلایل احتمالی، و روش‌های درمانی شب‌کوری صحبت خواهیم کرد.

دلایل احتمالی شب ‌کوری

شب ‌کوری در نتیجه چندین بیماری و مشکل ایجاد می‌شود که بسیاری از آن‌ها قابل درمان هستند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

گلوکوم یا آب سیاه 

آب سیاه به گروهی از مشکلات چشمی اشاره دارد که با آسیب زدن به عصب بینایی (عصبی که چشم را به مغز متصل می‌کند) باعث ایجاد فشار در چشم می‌شوند. این بیماری ممکن است باعث آسیب غیرقابل برگشت به بینایی شود.

آب مروارید

آب مروارید زمانی ایجاد می‌شود که عدسی چشم تار و کدر شود. این اتفاق اغلب هنگامی رخ می‌دهد که پروتئین‌های موجود در عدسی تجزیه شوند که معمولاً دلیل آن افزایش سن و پیری است. کدر شدن عدسی می‌تواند بینایی را، بخصوص در نور کم، مختل کند.

نزدیک‌بینی 

افراد مبتلا به نزدیک‌بینی، که پزشکان آن را به نام myopia می‌شناسند، قادر به تشخیص اشیاء از فاصله دور نیستند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که چشم بیش از اندازه رشد کند و قادر به متمرکز کردن نور نباشد.

کمبود ویتامین آ 

ویتامین آ یا همان رتینول، یک ماده مغذی اساسی برای بینایی است. به عنوان مثال، ویتامین آ پروتئینی می‌سازد که نور را در شبکیه جذب و عملکرد چشم را تقویت می‌کند. کمبود این ویتامین می‌تواند تأثیر جدی بر روی بینایی داشته باشد.

رتینیت پیگمنتوزا 

رتینیت پیگمنتوزا گروهی از بیماری‌های نادر چشمی است که به شبکیه آسیب می‌رساند. این بیماری یک بیماری ژنتیکی است که منجر به اختلال بینایی در نور کم می‌شود.

علائم شب‌ کوری چیست؟ 

شب‌ کوری نشانه‌ای از یک بیماری مهم چشمی است که باعث اختلال در بینایی در نور کم می‌شود. به عنوان مثال، شب‌  کوری می‌تواند مانع از این شود که فرد بتواند ستاره‌ها را در شب یا اشیاء موجود در یک اتاق تاریک را ببیند.

برای تشخیص شب‌ کوری، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که افراد سوالات زیر را از خود بپرسند:

علائم دیگری نیز ممکن است با شب ‌کوری همراه باشند. ماهیت این علائم بستگی به علت اصلی آن دارد، اما به طور کلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

چه موقع باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید

برای تعیین علت دقیق شب‌ کوری، که ممکن است قابل درمان باشد، مهم است که حتما یک معاینه کامل چشم انجام دهید. اگر علائم شب ‌کوری ادامه دارد یا به طور قابل توجهی بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد، با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

تشخیص شب کوری 

معاینه چشم شامل موارد زیر است:

سایر آزمایش‌ها عبارتند از:

درمان شب‌ کوری 

روش‌های درمان شب ‌کوری با توجه به علت آن متفاوت است. اگر علت آن آب مروارید باشد، جراحی ممکن است بهترین راه حل باشد، یا اگر علت آن نزدیک بینی باشد، شاید به یک نسخه جدید پزشکتان نیاز داشته باشید. اگر در اثر دارو یا کمبود ویتامین آ رخ داده باشد، داروهای جدید یا مکمل‌ها برای شما تجویز خواهد شد. اگر شب‌ کوری شما در اثر بیماری رتینیت پیگمنتوزا یا سندرم یوزر رخ داده باشد، پزشک شما می‌تواند گزینه‌های درمانی را برای علائم خاص شما پیشنهاد کند.

یکی از بزرگترین چالش‌های افراد مبتلا شب‌کوری، رانندگی در شب است. در این مقاله چند روش برای آسان‌تر کردن این کار به شما ارائه می‌دهیم:

عینک یا لنزهای تماسی 

روش‌های درمانی ممکن است شامل استفاده از انواع خاص عینک یا لنزهای تماسی باشد که می‌تواند به تقویت بینایی شما کمک کند.

همچنین استفاده از عینک آفتابی می‌تواند چشم را در برابر نور ماوراء بنفش محافظت کند. نور ماوراء بنفش می‌تواند باعث آسیب بیشتر به چشم شما شود.

رژیم غذایی 

زمانی که علت بیماری شب ‌کوری، کمبود ویتامین A باشد، درمان آن اضافه کردن بیشتر ویتامین آ به رژیم غذایی خواهد بود. منابع عالی ویتامین آ شامل موارد  زیر است:

لیزیک و عمل جراحی چشم 

در موارد شدیدتر بیماری شب کوری ممکن است جراحی چشم ضروری باشد. به عنوان مثال، لیزیک نوعی جراحی است که در آن شکل قرنیه را برای بهبود بینایی بیمار تغییر می‌دهند. انواع دیگر جراحی ممکن است با هدف درمان آب مروارید یا آزاد کردن فشار درون چشم برای درمان گلوکوم انجام شود.

شب ‌کوری در بعضی موارد ممکن است قابل درمان نباشد. رتینیت پیگمنتوزا در حال حاضر هیچ درمان مؤثری ندارد، اگرچه برخی از دستگاه‌های چشم و خدمات درمانی ممکن است تا حدی بتوانند علائم و کیفیت زندگی را بهبود ببخشند.

ممکن است اقدامات احتیاطی برای کاهش برخی از خطرات ناشی از شب کوری مفید واقع شود. این اقدامات احتیاطی می‌تواند به معنای عدم رانندگی در شب یا اجتناب از کشتیرانی یا حرکت در تاریکی باشد.

مراقبت‌های خانگی

برای جلوگیری از بروز حادثه در مناطق کم‌نور، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. از رانندگی در شب خودداری کنید، مگر اینکه مورد تایید چشم پزشک خود باشید.

چشم‌انداز و نتیجه 

چشم انداز شب‌ کوری به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد، درمان علت شب‌کوری می‌تواند بوسیله طیف وسیعی از روش‌های درمانی به طور مستقیم انجام شود. این روش‌های درمانی می‌توانند شامل استفاده از عینک‌ها یا لنزهای تماسی جدید یا یک رژیم غذایی متفاوت باشند. یک درمان مفید و مؤثر می‌تواند بینایی را در شب بطور چشمگیری بهبود بخشد، و همچنین سایر علائم بیماری زمینه‌ای که باعث ایجاد آن شده است را کاهش دهد.

شایع‌ترین بیماری‌ های چشم راهنمای دقیق تشخیص و عکس

آنچه در این مقاله می‌خوانید

بینایی شما یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های شماست. به احتمال خیلی زیاد بسیاری از شما در طول زندگی خود با یک بیماری چشمی یا مشکلی مربوط به بینایی مواجه شده‌اید. برخی از بیماری‌های چشم جزئی هستند، خودبه‌خود از بین می‌روند یا به‌راحتی در خانه درمان می‌شوند اما برخی از این بیماری‌های چشم اذیت‌کننده هستند، پس نیاز به مراقبت و مراجعه به متخصص چشم پزشک دارند.

از آنجایی که حفظ سلامت چشمان شما بسیار مهم است، در این مقاله به مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری های چشم اشاره کرده‌ایم. ممکن است بسیاری از آن‌ها برای شما آشنا باشند.

اما توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید تا با علائم بیماری های شایع چشم آشنا شوید و در مورد میزان خطر آن‌ها بدانید. این مقاله راهنمای خوبی برای شماست اما برای تشخیص قطعی و درمان باید با چشم پزشک مشورت کنید، به خصوص در شرایطی که علائم شما بدتر شود یا ماندگار باشد.

در نتیجه اگر هر یک از این موارد در مورد شما صدق می‌کند، لطفاً قبل از اینکه بیماری بینایی شما را تهدید کند، در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصانچشم پزشکیدکترِتو

بیماری های چشم و آناتومی آن

آناتومی چشم پیچیده است. مشکلات چشمی می تواند همه این قسمت‌ها را درگیر کند. ساختارهای اصلی چشم شامل موارد زیر است:

بیماری های چشم شایع کدامند؟

به گزارش مرکز بهداشت آمریکا در سال ۲۰۲۱، بیش از ۴٫۲ میلیون آمریکایی ۴۰ سال و بالاتر به نوعی نابینا یا دارای بینایی ضعیفی هستند. علل اصلی نابینایی و کم بینایی در درجه اول بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن مانند دژنراسیون ماکولا، آب مروارید، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم است. سایر اختلالات شایع چشم شامل تنبلی چشم و استرابیسم است.

این مشکلات رایج چشم در صورت تشخیص زودهنگام توسط یک متخصص چشم قابل درمان یا حداقل کاهش است. مراجعه منظم به چشم پزشک بهترین راه برای اطمینان از بینایی سالم است.

در ادامه مهم‌ترین بیماری های چشم را می‌خوانید و با علت ایجاد و روش‌های درمان آن‌ها آشنا می‌شوید:

عیوب انکساری

عیوب انکساری شایع ترین مشکلات چشمی یا به‌عبارتی شایع ترین علت مشکلات بینایی هستند. انکسار در چشم زمانی رخ می‌دهد که نور از قرنیه و عدسی عبور کند. خطاها می‌توانند در نتیجه طول کره چشم، تغییر شکل قرنیه یا پیری طبیعی عدسی رخ دهند.

عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی است که بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی رخ می‌دهد. اغلب این مشکلات با عینک، لنز تماسی یا در برخی موارد جراحی قابل اصلاح هستند.

۱. نزدیک بینی چشم

در نزدیک بینی توانایی دیدن اجسام نزدیک به وضوح بیشتر از اجسام دور است، یعنی افراد نمی‌توانند اشیاء دور را ببینند اما اشیاء نزدیک را به وضوح می‌بینند. علت نزدیک‌بینی انحنای بیش از حد قرنیه و بزرگتر بودن طول کره‌ی چشم نسبت به حالت عادی بوده که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی‌گیرد و در جلوی آن تشکیل می‌شود.

ژنتیک، نگاه کردن مداوم به اشیا از نزدیک، کار زیاد با موبایل و کامپیوتر و یا کارهای ظریف مثل خیاطی و بافندگی دلایل اصلی نزدیک بینی هستند.

نزدیک بینی بسیار شایع است و به راحتی با عینک، لنز تماسی یا عمل لیزیک اصلاح می‌شود.

۲. دوربینی چشم

دوربینی یا هایپروپیا مشکل در تمرکز بر روی اشیاء نزدیک است. دوربینی هم بسیار شایع است و با افزایش سن هم بروز آن افزایش می‌یابد. علت دوربینی قرنیه غیرطبیعی تخت  یا کوچکتر بودن کره‌ی چشم نسبت به حالت عادی بوده که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی‌گیرد و در پشت آن تشکیل می‌شود.

علائم رایج در دوربینی سردرد، دید تار به خصوص در شب یا تاریکی و چشم درد مداوم و خستگی چشم است.

گاهی اوقات دوربینی با پیر چشمی اشتباه گرفته می‌شود چرا که هر دو بیماری در دیدن اجسام نزدیک مشکل ایجاد می‌کند. ولی علت بیماری دوربینی با پیرچشمی متفاوت است.

برای اصلاح دوربینی ممکن است از عینک، لنز یا جراحی استفاده شود.تشخیص دوربینی و نزدیک بینی می‌تواند توسط چشم پزشک و یا بینایی سنج انجام شود.

۳. آستیگماتیسم

یکی دیگر از علل شایع مشکلات بینایی آستیگماتیسم است که در آن تصاویر به دلیل نامنظم بودن قرنیه یا عدم یکنواختی عدسی تار می‌شوند. آستیگماتیسم در نهایت بیشتر افراد را به عنوان بخشی از روند پیری تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آستیگماتیسم یا کژ بینی با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی لیزریک، لازک و یا دیگر عمل های چشم قابل درمان است.

۴. پیر چشمی

پیرچشمی از دست دادن توانایی دیدن واضح اجسام نزدیک یا چاپ ریز است. پیرچشمی، بخشی از روند طبیعی پیری چشم است.بعد از ۵۰ سالگی یا بیشتر، ممکن است مجبور شوید کتاب یا سایر مطالب خواندنی را دورتر از چشمان خود نگه دارید تا خواندن آن آسان‌تر شود. عینک مطالعه، لنزهای تماسی، لیزیک که جراحی لیزری چشم است و سایر روش‌ها می‌توانند برای بازگرداندن دید خواندن خوب استفاده شوند. درباره جراحی لیزیک چشم و پیرچشمی بیشتر بدانید.

همانطور که گفته شد پیرچشمی اغلب با دوربینی اشتباه گرفته می‌شود. پیرچشمی زمانی اتفاق می‌افتد که عدسی طبیعی در چشم انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد.با از دست رفتن تدریجی خاصیت ارتجاعی عدسی چشم، قدرت تطابق کم خواهد شد. برای تشخیص دقیق پیرچشمی حتما به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.گزینه‌های درمانی پیرچشمی شامل استفاده از عینک، لنزهای اصلاحی یا کاشت لنز است.

۵. آب مروارید ( کاتاراکت )

آب مروارید کدر شدن عدسی چشم است. به گزارش سازمان بهداشت آمریکا، آب مروارید علت اصلی نابینایی در سراسر جهان و علت اصلی از دست دادن بینایی در ایالات متحده است. آب مروارید می‌تواند در هر سنی به دلایل مختلف رخ دهد، حتی می‌تواند در بدو تولد وجود داشته باشد.

به تیره و تار شدن عدسی چشم، آب مروارید یا کاتاراکت می‌گویند. علامت اصلی آن تار شدن دید و یا کاهش دید به خصوص در شب است. آب مروارید اغلب به آرامی شکل می گیرد. در نتیجه علائمی مانند درد، قرمزی یا آبریزش چشم ایجاد نمی‌کند. برخی از آب‌مروارید‌ها کوچک می‌مانند و روی بینایی شما تأثیری نمی‌گذارند. اگر هم پیشرفت کنند و بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهند، عمل آب مروارید تقریباً همیشه برای بازگرداندن آن مؤثر است.

بالا رفتن سن از مهم‌ترین عوامل ایجاد آب مرواید است. ضربه و آسیب به چشم و در معرض اشعه ماوراء بنفش هم می‌تواند از دیگر علل آب مروارید باشد.

اگرچه درمان برای رفع آب مروارید به طور گسترده در دسترس است، عدم آگاهی بسیاری از افراد را از دریافت درمان مناسب باز می‌دارد. در نتیجه مراجعه منظم به چشم پزشک اهمیت زیادی دارد.

۶. آب سیاه (گلوکوم)

مقدار فشار داخل چشم همیشه طبیعی و بی خطر است. چون فشار داخل چشم بسیار بالا می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. گلوکوم یا آب سیاه نام گروهی از بیماری‌هاست که باعث این عارضه می شوند.

به عبارتی زمانی اتفاق می افتد که فشار مایع طبیعی داخل چشم به آرامی افزایش می یابد که باعث از بین رفتن بافت عصب بینایی و در نتیجه منجر به از بین رفتن بینایی یا حتی کوری می‌شود. با این حال، یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که گلوکوم می‌تواند با فشار طبیعی چشم رخ دهد. با درمان زودهنگام، اغلب می‌توانید از چشمان خود در برابر کاهش شدید بینایی محافظت کنید.

دو دسته اصلی گلوکوم “زاویه باز” و “زاویه بسته” وجود دارد. گلوکوم زاویه باز، یک بیماری مزمن است که به آرامی و در مدتی طولانی پیشرفت می‌کند، بدون اینکه فرد متوجه کاهش بینایی شود تا زمانی که بیماری بسیار پیشرفته شود، به همین دلیل به آن «دزد پنهان بینایی» هم می‌گویند.

در عوض گلوکوم زاویه بسته می‌تواند به طور ناگهانی ظاهر شود و دردناک است. از دست دادن بینایی می‌تواند به سرعت پیشرفت کند. با این حال، درد و ناراحتی باعث می‌شود که بیماران قبل از آسیب دائمی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند.

شکل رایج آب سیاه، گلوکوم اولیه‌ی زاویه باز است. اکثر مبتلایان علائم اولیه یا درد ندارند. بنابراین معاینات منظم چشم در تشخیص آب سیاه بسیار موثر است. پس از تشخیص، گلوکوم را می توان با جراحی، لیزر یا قطره چشم درمان کرد.

۷. کوررنگی

وقتی نمی‌توانید رنگ‌های خاصی را ببینید یا نمی‌توانید تفاوت بین آن‌ها را تشخیص دهید (معمولاً قرمز و سبز)، ممکن است کوررنگ باشید. کوررنگی زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های رنگی در چشم شما (سلول‌های مخروطی) وجود نداشته باشند یا کار نکنند.کوررنگی در شدیدترین حالت باعث می‌شود فقط سایه‌های خاکستری ببینید، اما این اتفاق نادر است. کوررنگی اختلالی ارثی است که اکثر افرادی که به آن مبتلا هستند، کوررنگ متولد می‌شوند، اما می‌توانید بعداً در زندگی از طریق برخی داروها و بیماری‌ها هم به آن مبتلا شوید. مردان بسیار بیشتر از زنان به صورت کوررنگ متولد می‌شوند.

چشم پزشک شما با یک آزمایش ساده می تواند کوررنگی را تشخیص دهد. اگر با آن متولد شده باشید، هیچ درمانی برای کور رنگی وجود ندارد، اما لنزها و عینک‌های مخصوصی می‌تواند به برخی افراد کمک کند تا تفاوت بین رنگ‌های خاص را تشخیص دهند.

۸. شب کوری

آیا دیدن در شب به خصوص هنگام رانندگی سخت است؟ آیا یافتن راه خود در مکان‌های تاریک، مانند سینما، سخت است؟ اگر جواب شما بله است،‌ احتمالا شما دچار اختلال بینایی شب کوری هستید. بیماری‌ های چشم مانند نزدیک بینی، آب مروارید، قوز قرنیه و حتی کمبود ویتامین A می‌توانند از علل شب کوری باشند.برخی از افراد با این مشکل به دنیا می‌آیند و برخی در طول زندگی به آن مبتلا می‌شوند. شب کوری معمولا قابل درمان نیست. در نتیجه اگر شب کوری دارید، باید در مناطق کم نور مراقب باشید.

۹. سندرم خشکی چشم

خشکی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که غدد اشکی نتوانند به اندازه کافی اشک تولید کنند یا اشک بی‌کیفیت تولید کنند. خشکی چشم می تواند اذیت‌کننده باشد و باعث خارش یا سوزش چشم شود. ممکن است احساس کنید چیزی در چشم شماست یا چشم شما می‌سوزد. به ندرت اما در موارد شدید، خشکی شدید می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی هم شود.

بعد از ۴۰ سالگی تولید اشک کمتر می‌شود. در نتیجه افزایش سن از عوامل اصلی خشکی چشم است. برخی داروها، بیماری‌ها (مانند کرونا)،‌ استفاده از لنز و یا هواپیما، خشکی هوا و هوای گرم هم می‌تواند خشکی چشم را تشدید کند.

اگر در چشم احساس خشکی غیرطبیعی می‌کنید یا خشکی چشم بیش از چند روز طول کشید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک شما ممکن است استفاده از یک مرطوب‌کننده در خانه، قطره‌های چشمی مثل اشک مصنوعی را توصیه کند.

۱۰. آبریزش چشم یا اشک بیش از حد

آبریزش چشم، ریزش اشکی است که هیچ ربطی به احساسات شما ندارد. آبریزش چشم زمانی که چشم ها بیش از حد اشک تولید کنند، اتفاق می افتد. ممکن است چشم شما به نور، باد یا تغییرات دما حساس باشد. در این شرایط محافظت از چشم‌ها با استفاده از عینک آفتابی می‌تواند مشکل را حل کند. آبریزش چشم ممکن است نشانه مشکل جدی‌تری مانند عفونت چشم یا مسدود شدن مجرای اشک هم باشد. چشم پزشک می‌تواند با تشخیص درست، این شرایط را هم درمان کند.

در صورت وجود آبریزش چشم همراه با درد در اطراف چشم، تغییرات بینایی و یا حس وجود جسم خارجی در چشم فورا به دکتر چشم مراجعه کنید.

۱۱. قرمزی چشم یا چشم های قرمز

قرمزی چشم ممکن است بارها برای هر فردی پیش بیاید. سطح چشم پوشیده از رگ‌های خونی است که وقتی تحریک یا عفونی می‌شوند، گشاد شده و به چشمان شما ظاهری قرمز می‌دهد.خستگی چشم، کمبود خواب یا آلرژی، آسیب به چشم، خشکی آن، التهاب ملتحمه و عفونت از دلایل اصلی قرمزی چشم است. با این حال گاهی اوقات قرمزی چشم‌ها می‌تواند علامتی از بیماری‌های جدی چشم مانند گلوکوم یا یووئیت باشد. قرمزی چشم از علائم کرونا هم محسوب می‌شود.

اگر قطره‌های چشمی بدون نسخه و استراحت قرمزی چشم شما را برطرف نکرد، به چشم پزشک مراجعه کنید.

۱۲. گل مژه

گل مژه (S y) عفونت غده چربی در پایه مژه است که به صورت یک جوش قرمز و برجسته در لبه پلک ظاهر می‌شود. علائم گل مژه درد، حساسیت، قرمزی و تورم همراه با یک جوش کوچک است. گل مژه بیماری رایجی است که اغلب به خاطر عفونت باکتریایی، آلودگی چشم، استفاده از وسایل آرایشی و بهداشتی نامرغوب و استرس ایجاد می‌شود.

در صورتی که گل مژه به خودی خود بهبود یابد، به ندرت شاهد عوارض خاصی خواهیم بود. اما اگر گل مژه چشم عفونی شود، این عفونت ممکن است به چشم، پوست یا حتی حدقه چشم سرایت کند. در نتیجه برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر فرد باید سریعاً تحت نظر چشم پزشک درمان آنتی بیوتیکی خود را شروع کند.

درمان گل مژه شامل کمپرس گرم به مدت ۱۰ دقیقه تا شش بار در روز روی ناحیه آسیب‌دیده است. اما از ترکاندن گل مژه به صورت جدی باید خودداری کرد. اگر گل مژه چشم عفونی شود یا گل مژه بسیار بزرگ و دردناک باشد و بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد، به چشم پزشک مراجعه کنید.

۱۳. ورم ملتحمه یا چشم صورتی

ورم ملتحمه یا چشم صورتی، یک بیماری چشمی است که باعث قرمزی و التهاب بافت شفاف پوشاننده چشم و داخل پلک ها (ملتحمه) می شود. ورم ملتحمه می‌تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش، ریزش اشک، ترشح شود یا احساس کنید چیزی در چشم شماست.فرد در هر سنی می تواند دچار این بیماری شایع چشم شود. علل اصلی آن معمولاً عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی است اما قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و محرک‌ها، یا آلرژی از دیگر علل‌هاست.

برای کاهش شیوع ورم ملتحمه عفونی، دست‌ها را به طور مکرر بشویید، قطره‌های چشمی، لوازم آرایشی و حوله خود را به اشتراک نگذارید.

اکثر موارد ورم ملتحمه عفونی ویروسی هستند و نیازی به درمان با آنتی بیوتیکی ندارند. ملتحمه باکتریایی را می‌توان با قطره‌ها یا پمادهای آنتی بیوتیکی که چشم پزشک تجویز می‌کند درمان کرد.

۱۴. ناخنک چشم

ناخنک، زمانی که بافت صورتی و گوشتی ملتحمه بیش از حد رشد می‌کند، ایجاد می‌شود. این بیماری چشم می‌تواند یک چشم یا هر دو چشم را درگیر کند، اما سرطانی نیست و به بخش‌های دیگر چشم سرایت نمی‌کند. علائم اصلی ناخنک چشم التهاب، خارش و سوزش و درد خفیف در چشم‌ها است.

گاهی ناخنک بدون علائم خاصی است و یا درد ندارد. اما در برخی موارد چشم پزشک مجبور می‌شود دست به درمان و حتی عمل ناخنک چشم بزند. پس اگر علائمی مانند قرمزی، سوزش و یا رشد چیزی قهوه‌ای رنگ در چشم را شاهد بودید، سریعا به دکتر چشم‌پزشک مراجعه کنید و از آن به بعد هم به صورت مرتب برای پیگیری روند رشد ناخنک چشمتان با او ملاقات کنید.

۱۵. سوزش چشم

سوزش چشم یکی از رایج‌ترین مشکلات چشمی است که علائم و درمان‌های آن بسته به علت سوزش چشم می‌تواند بسیار متفاوت باشد. خشکی چشم، بی‌خوابی،‌ سایر بیماری های چشم مثل ضربه دیدن، چشم درد و مشکلات بینایی از دلایل اصلی سوزش چشم است.

گاهی هم سوزش چشم نشانه عفونت چشم است. در صورتی که سوزش چشم همراه با قرمزی،‌ خارش چشم و یا آبریزش چشم،‌ تب و یا تورم بیش از حد چشم باشد باید به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید.

اشک مصنوعی، کمپرس گرم، روغن کرچک از راه‌های درمان خانگی رفع سوزش چشم هستند. اما اگر سوزش چشم ادامه داشت باید توسط چشم پزشک ویزیت و درمان شوید.

۱۶: تنبلی چشم

در تنبلی چشم یا آمبلیوپی فرد در یکی از چشمان خود احساس تاری در دید می‌کند. معمولا چشم دیگر سالم است و تمام دید فرد را تامین می‌کند به همین دلیل به افرادی که دارای عارضه تنبلی چشم در یکی از چشمان خود هستند اصطلاحا “تک چشم” می‌گویند.

تنبلی چشم در کودکان، نوزادان و بزرگسالان یافت می‌شود و به ندرت هر دو چشم را درگیر می‌کند. اما شایع ترین علت اختلال بینایی در کودکان است. اگر تنبلی چشم در اوایل کودکی شناسایی و درمان شود، می‌توان از مشکلات بینایی مادام العمر جلوگیری کرد.

درمان تنبلی چشم شامل عینک های اصلاحی یا لنزهای تماسی و استفاده از چسب یا راهبردهای دیگر برای وادار کردن کودک به استفاده از چشم تنبل است.

تنبلی چشم به عنوان یک ضعف بینایی یا از دست دادن بینایی در یک چشم  بوده که در نتیجه عدم درمان در مراحل اولیه رشد ایجاد می‌شود. در حالی که لوچی از عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز بین دو چشم ناشی می‌شود که باعث می‌شود چشم‌ها در جهات متفاوتی قرار بگیرند.

در نتیجه لوچی با تنبلی چشم فرق دارد. البته ممکن است افرادی که تنبلی چشم دارند دچار انحراف چشم هم باشند یا به بیان دیگر، داشتن انحراف در چشم یکی از راه‌های تشخیص تنبلی چشم است. در صورت داشتن علائم تنبلی چشم باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید.

۱۷. انحراف چشم یا لوچی (S abismus)

چپ چشمی، لوچی،‌ چشم های ضربدری یا انحراف چشم هرگونه انحراف از هم‌راستایی صحیح چشم‌ها است. انحراف چشم یکی از بیماری های شایع چشم است که در ۴ درصد از افراد دیده می‌شود. استرابیسم شامل عدم تعادل در موقعیت دو چشم است که به دلیل عدم هماهنگی بین چشم‌ها ایجاد می‌شود. در نتیجه چشم‌ها به جهات مختلف نگاه می‌کنند و به طور همزمان روی یک نقطه متمرکز نمی‌شوند.

بیشتر موارد استرابیسم علت ناشناخته‌ای دارد. بیش از نیمی از این موارد، انحراف چشم در زمان تولد یا اندکی پس از آن (استرابیسم مادرزادی) وجود دارد.

انحراف چشم به خودی خود برطرف نمی‌شود. در نتیجه برای اصلاح آن باید به چشم پزشک مراجعه کنید. درمان‌های زیادی برای لوچی وجود دارد، از جمله قوی‌تر کردن چشم‌ها. جراحی هم یکی از این گزینه‌ها است.

۱۸. نیستاگموس

نیستاگموس که در فارسی به آن دودوئک هم می‌گویند، به معنای حرکت منظم و مداوم چشم است که به طور غیرارادی رخ می‌دهد. حرکت چشم در نیستاگموس می‌تواند افقی، عمودی یا دوار باشد. مشکلات مادرزادی، برخی داروها و مواد مخدر، آسیب‌های مغزی و برخی بیماری‌ها (مثل آلبینیسم) می‌تواند از علل نیستاگموس باشد.

۱۹. پرش پلک یا تیک عصبی چشم

پرش پلک (تیک عصبی چشم) حرکات غیر ارادی ماهیچه‌ای است که در یک یا هر دو پلک اتفاق می‌افتد. موارد خفیف این مشکل بسیار شایع است. در مواردی شدیدتر، بلفارواسپاسم اساسی (پلک زدن غیرارادی و اسپاسم چشم) می‌تواند بسیار جدی‌تر باشد. طوری‌که این چشمک زدن غیر طبیعی ممکن است بارها و بارها در روز اتفاق بیفتد. اگر تیک عصبی شدید باشد، می‌تواند روی بینایی تأثیر بگذارد و باعث شود یک عضله به طور کامل پلک را ببندد.

خستگی و کار مداوم بی وقفه، کم خوابی، مصرف مفرط مواد کافئین‌دار و اضطراب می‌توانند به ایجاد پرش پلک منتهی شوند، همچنین در افرادی که دچار خستگی چشم هستند، پرش مکرر پلک به وفور دیده می‌شود.

۲۰. بیرون زدگی

بیرون زدگی چشم از حدقه شرایطی است که کره چشم از کاسه چشم بیرون زده و برآمده به‌نظر می‌آید. بیرون زدگی چشم از حدقه معمولا نشان دهنده‌ی بیماری غده‌ تیروئید است و بیماری گریوز نیز شایع ترین علت بیرون زدگی چشم از حدقه است. بیرون زدگی چشم از حدقه، با خطر بالای ابتلا به التهاب ملتحمه همراه است. با بیرون زدگی به ندرت فشار به عصب بینایی یا شریان افتالمیک (چشمی) رخ می‌دهد، که در نهایت ممکن است بر روی بینایی تاثیر بگذارد و منجر به نابینایی شود.

در صورتی که فکر می کنید چشم تان ورم کرده، یا علائم بیرون زدگی از چشم را دارید، بهتر است سریع‌تر با چشم پزشک مشورت کنید.

۲۱. خستگی چشم

هرکسی که ساعت‌ها مطالعه می‌کند، با کامپیوتر کار می‌کند یا مسافت‌های طولانی را رانندگی می‌کند، حتما این بیماری شایع چشم را تجربه کرده‌است. چشم‌ها خسته می‌شوند و نیاز به استراحت دارند، درست مانند هر قسمت دیگری از بدن شما. خسته شدن چشم می‌تواند از عوارض دیگر بیماری‌ها مثل دوربینی، خشکی چشم و یا حتی سردرد هم باشد.

علائم اصلی خستگی چشم شامل قرمزی، دوبینی،‌ تاری دید،‌جشمان مرطوب و یا حس گرما است در زمانی که چشم‌ها را می‌بندید. اگر احساس می‌کنید چشمان شما خسته است، به آن‌ها استراحت دهید. اگر بعد از چند روز هنوز خسته هستند، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مشکل دیگری نیست.

۲۲. آلرژی چشم

آلرژی شدید چشمی ممکن است باعث آسیب به چشم شود و بینایی را تهدید کند. این بیماری می‌تواند باعث التهاب مزمن شود و برای همیشه به قرنیه آسیب برساند. علل آن معمولاً حساسیت‌های فصلی، حساسیت به مواد آرایشی، داروها یا گرد و غبار است. قطره‌های چشمی بدون نسخه که حاوی آنتی هیستامین یا ضداحتقان هستند معمولا مفید هستند. اگر داروهای OTC جواب نداد، یا اگر درد، ترشح یا قرمزی شدید چشم را تجربه کردید، باید با چشم پزشک مشورت کنید.

۲۳. زخم قرنیه

زخم قرنیه یک بیماری شایع چشمی و از بیماری‌های قرنیه است. باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها می توانند باعث ایجاد زخم قرنیه شوند. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم قرنیه هستند. افرادی که کمبود ویتامین A دارند هم در برابر زخم قرنیه آسیب‌پذیر هستند.علائم زخم قرنیه شامل درد، قرمزی شدید، حس خراش یا وجود شی خارجی در چشم، حساسیت به نور و تاری دید است.اگر مشکوک به زخم قرنیه هستید یا علائم زخم قرنیه را دارید و از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید. آنتی‌بیوتیک‌های با قدرت بالا و داروهای مسکن درمان‌های این بیماری هستند.

۲۴. قوز قرنیه

به طور معمول قرنیه (عدسی شفاف بیرونی چشم) گنبدی شکل است. اما گاهی اوقات کلاژنی که قرنیه را در جای خود نگه می‌دارد ضعیف می‌شود، در نتیجه قرنیه مخروطی شکل می‌شود. به این حالت قوز قرنیه می‌گویند.

قوز قرنیه اگر به موقع و سریع درمان نشود، باعث از دست دادن جدی بینایی خواهد داشت. درمان معمولا با عینک شروع می‌شود. لنزهای تماسی ممکن است برای تقویت قرنیه و بهبود بینایی توصیه شوند و آخرین راه چاره پیوند قرنیه است.

۲۵. بلفاریت (التهاب پلک)

بلفاریت التهاب پلک‌ها و از مشکلات پلک محسوب می‌شود. التهاب را می‌توان در پلک خارجی (قدامی) یا داخلی (خلفی) مشاهده کرد و علائم آن شامل سوزش، خارش، تورم، پوسته‌پوسته‌شدن پوست در پایه مژه ها، پوسته پوسته شدن پلک‌ها، آبریزش یا تاری دید است. علل شایع بلفاریت مشکلات غدد چربی در پایه پلک‌ها، عفونت‌ها یا سایر بیماری‌های پوستی است.

به طور معمول درمان شامل تمیز کردن مکرر پلک، شستشوی سبک با استفاده از مخلوط آب و شامپو بچه است. موارد شدید بلفاریت ممکن است به آنتی بیوتیک یا استروئید نیاز داشته باشد. در این صورت به چشمپزشک مراجعه کنید.

۲۶. شالازیون (کیست پلک)

شالازیون (کیست میبومین، کیست تارسال یا گرانولوم ملتحمه) التهاب یک غده کیستیک کوچک در پلک است و از مشکلات پلک محسوب می‌شود. در این حالت دهانه غده مسدود شده و غده متورم می‌شود. شالازیون‌ها با کمپرس گرم درمان می‌شوند، اگرچه در موارد نادر ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشند. اگر شالازیون شدید شود، باعث تغییر در بینایی یا پایدار باشد، ممکن است با جراحی برداشته شود.

مشاوره با متخصصانچشم پزشکیدکترِتو

۲۷. افتادگی پلک چشم

با افزایش سن، به دلیل جاذبه زمین، تجمع چربی در بالا و پایین پلک و کاهش کلاژن، پلک چشم به سمت پایین کشیده شده یا به‌اصطلاح افراد دچار افتادگی پلک می‌شوند. اگر افتادگی پلک مانع از باز شدن کامل چشم‌ها یا پایین کشیده شدن پلک‌های پایین می‌شود، بلفاروپلاستی یا عمل پلک گزینه درمانی شماست.

۲۸. تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) یک اختلال چشمی و از اختلالات مربوط به شبکیه است که بر روی ماکولا (قسمت مرکزی شبکیه که به چشم اجازه می دهد تا جزئیات دقیق را ببیند) تأثیر می‌گذارد. دو شکل AMD وجود دارد: مرطوب و خشک. AMD مرطوب زمانی است که عروق خونی غیرطبیعی پشت شبکیه شروع به رشد در زیر ماکولا می کنند که در نهایت منجر به نشت خون و مایع می شود. یکی از علائم اولیه AMD مرطوب این است که خطوط مستقیم موج دار به نظر می رسند.AMD خشک زمانی است که ماکولا به عنوان بخشی از فرآیند پیری بیش از حد نازک می شود و به تدریج دید مرکزی را تار می کند. فرم خشک شایع تر است و ۷۰ تا ۹۰ درصد موارد AMD را تشکیل می دهد و کندتر از شکل مرطوب پیشرفت می کند.

متأسفانه، هیچ درمانی شناخته شده برای دژنراسیون ماکولا وجود ندارد. با این حال، درمان‌های فعلی مثل داروهای ضدرگ‌زایی و لیزردرمانی می‌توانند پیشرفت بیماری را کاهش دهند. ویتامین‌های C، E، بتاکاروتن، روی و مس می‌توانند خطر از دست دادن بینایی را در برخی از بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن خشک متوسط ​​تا پیشرفته کاهش دهند. AMD علت اصلی اختلال دائمی در خواندن و دید خوب یا نزدیک در بین افراد ۶۵ سال و بالاتر است. در نتیجه مراجعه منظم به چشم پزشک به خصوص در سنین بالا به شدت توصیه می‌شود.

۲۹. رتینوپاتی دیابت

رتینوپاتی دیابتی (DR) یکی از عوارض شایع دیابت و از اختلالات شبکیه است که در صورت عدم درمان می‌تواند باعث نابینایی شود. قند خون بیش‌از‌حد می‌تواند رگ‌های خونی پشت چشم را تغییر دهد و از دریافت مقدار مناسب موادمغذی مورد نیاز شبکیه برای حفظ بینایی جلوگیری کند. DR در چهار مرحله پیشرفت کرده و معمولاً هر دو چشم را درگیر می‌کند.

خطرات DR از طریق مدیریت بیماری که شامل کنترل خوب قند خون، فشار خون و ناهنجاری‌های چربی است، کاهش می‌یابد. تشخیص زودهنگام DR و درمان به‌موقع، خطر ازدست‌دادن بینایی را کاهش می‌دهد. در بیشتر موارد، جراحی لیزر می تواند از کاهش چشمگیر بینایی مرتبط با رتینوپاتی دیابتی جلوگیری کند. اما بهترین راه برای پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی کنترل دقیق قندخون و شیوه زندگی سالم است.

۳۰. جداشدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه یا پارگی شبکیه وضعیتی اورژانسی است که در آن شبکیه از بافت چشم جدا می‌شود. ظاهر شدن فلوترها یا شناورها و جرقه زدن و همچنین کاهش میدان دید از علائم اولیه و اصلی جداشدگی شبکیه است. در صورت بروز چنین علائمی فرد باید سریعاً به پزشک مراجعه کند زیرا احتمال از دست دادن بینایی بسیار زیاد خواهد بود.

۳۱. یووئیت

یووئیت التهاب لایه‌های میانی چشم (Uvea) است. Uvea، شامل شریان ها و وریدهایی است که ساختارهای مهم مورد استفاده در بینایی را تغذیه می‌کنند. علل یووئیت شامل آسیب به چشم، عفونت‌ها یا بیماری‌های روماتولوژیک یا التهابی است که سایر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علامت اصلی یووئیت درد در کره چشم است. چشم قرمز به نظر می‌رسد و ممکن است متوجه تاری دید، حساسیت به نور و لکه‌هایی در بینایی خود شوید.

افراد در هر سنی می‌توانند آن را داشته باشند. در نتیجه اگر این علائم را دارید که ظرف چند روز از بین نرفته‌اند، به پزشک مراجعه کنید. درمان یووئیت ممکن است شامل قطره‌های ضدالتهاب یا آنتی بیوتیک همراه با داروهای مسکن باشد.

۳۲. مشکلات مربوط به لنز

شاید تعجب کنید اما یکی از شایع ترین مشکلات چشم مربوط به عوارض استفاده نادرست از لنز است. لنزها در بسیاری موارد به داد ما می‌رسند به‌شرطی که از آن‌ها درست استفاده کنیمد. قبل از استفاده از لنز،‌ دستان خود را بشوییدو دستورالعمل‌های مراقبتی چشم پزشکتان را دنبال کنید:

اگر همه کارها را به درستی انجام داید و همچنان با لنز خود مشکل دارید، به چشم پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است آلرژی داشته باشید، خشکی چشم داشته باشید یا برایتان عینک تجویز شود.

بیماری های رایج چشم در کودکان و نوزادان

مشکلات بینایی در کودکان و بچه‌ مدرسه‌ای‌ها بسیار رایج است، اما اغلب به آن‌ها توجه نمی‌شود مگر اینکه مشکلی ایجاد شود. در ادامه مشکلات چشم که در بالا عنوان شد، برخی از بیماری های شایع چشم کودکان عبارتند از:

۳۳. تراخم

تراخم یک عفونت باکتریایی است که هر دو چشم را درگیر می‌کند و باعث زبری سطح داخلی پلک‌ها می شود. تراخم توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. علائم ممکن است شامل خارش، سوزش چشم و ترشح از چشم باشد. این بیماری به راحتی قابل درمان است اما در صورت عدم درمان به‌موقع می‌تواند باعث نابینایی شود.

۳۴. نابینایی دوران کودکی به دلیل کمبود ویتامین

کمبود ویتامین A علت اصلی نابینایی قابل پیشگیری در دوران کودکی است. سالانه تعداد زیادی از کودکان مبتلا به سوء‌تغذیه در کشورهای درحال‌توسعه به دلیل کمبود ویتامین A نابینا می‌شوند. یک رژیم غذایی متعادل و غنی از ویتامین A به غلبه بر این مشکل کمک می‌کند.

۳۵. پتوز یا افتادگی پلک کودکان

پتوز یا افتادگی پلک در کودکان ناشی از ضعف عضلاتی است که پلک را بالا می‌برند. افتادگی چشم می‌تواند مانع عبور نور به شبکیه در پشت چشم شود یا باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید شود. این شرایط همچنین می‌تواند باعث تنبلی چشم هم شود که درمان نشدن آن می‌تواند باعث از دست دادن بینایی شود.

علائم رایج بیماری های چشم

در بالا مهمترین و رایج‌ترین بیماری های چشم را خواندید. در ادامه قرار است مهم‌ترین علائم مشکوک بیماری های چشم را مرور کنیم. اگر متوجه هر کدام از علائم زیر شدید، لازم است با اپتومتریست خود مشورت کنید:

۱. قرمزی چشم

همانطور که در قسمت بیماری ها هم گفته شد،‌ قرمزی چشم‌ها می‌تواند نشانه ای از تحریک چشمان شما باشد. همچنین می تواند نشانه یک مشکل یا عفونت بزرگتر باشد. مشکلات چشمی رایج مرتبط با قرمزی چشم عبارتند از:

۲. مشکل دید در شب

مشکلات دید در شب می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

۳. سردرد

سردرد می‌تواند با مشکلات چشمی مختلفی همراه باشد که برخی از آن‌ها اورژانسی محسوب می‌شوند. برخی از بیماری های چشمی که سردرد ممکن است نشان‌دهنده آن‌ها باشد عبارتند از:

۴. حساسیت به نور

حساسیت به نور نیز یکی از علائم رایج چندین بیماری مختلف چشمی است. فتوفوبیا شرایطی است که نور چشم‌ها را اذیت می‌کند. فتوفوبیا خفیف باعث می‌شود در اتاقی با نور زیاد یا بیرون از خانه چشم‌هایتان حساس باشد. موارد شدیدتر زمانی که چشمان شما در معرض هر نوع نوری دچار درد قابل توجهی شوند.

برخی از بیماری های چشم مرتبط با حساسیت به نور عبارتند از:

۵. شناورها

شناورها (فلوتر) لکه‌ها، نقاط، خطوط یا تارهایی هستند که در میدان دید شما ظاهر می‌شوند. اکثر مردم در یک روز روشن در اتاق‌های با نور خوب یا بیرون از خانه متوجه آن‌ها می‌شوند. در اصل فلوتر‌ها داخل زجاجیه شناور هستند.

آنچه می‌بینید سایه‌هایی است که توسط توده‌های کوچک سلولی روی شبکیه ایجاد می‌شود. فلوترها معمولاً طبیعی هستند، اما گاهی اوقات می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر چشمی باشند. به خصوص اگر همراه با فلاش نور باشد. اگر متوجه تغییر ناگهانی در نوع یا تعداد لکه‌ها یا برق زدگی شدید، در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید.

با این حال، شناورهای شدید می تواند نشان دهنده یکی از این بیماری های چشم باشد:

۶. چشمک زدن یا فلاش زدن چشم

به طور معمول، فلاش‌ها در نتیجه مالش یا کشیدن زجاجیه روی شبکیه ایجاد می‌شود و می‌تواند در نتیجه افزایش سن رخ دهد. فلاش‌ها اغلب به صورت چراغ‌های چشمک‌زن یا رگه‌های رعد و برق در میدان دید شما ظاهر شوند (تجربه‌ای مانند دیدن ستاره). با این حال، چشمک زدن در برخی از بیماری های چشم بیشتر دیده می‌شود:

۷. خشکی چشم

خشکی چشم می‌تواند از مهم‌ترین علائم بیماری های چشم زیر باشد:

۸. اشک بیش از حد (آبریزش چشم)

به طور معمول، آبریزش شدید چشم از علائم بیماری های چشم زیر است:

۹. دید تار یا تحریف شده

تاری دید یا تحریف دید یکی از علائم رایج انواع بیماری های چشمی است. اگر متوجه تغییرات ناگهانی و قابل توجه در بینایی خود شدید، باید در اسرع وقت به اپتومتریست خود مراجعه کنید.

بیماری های رایج چشمی که ممکن است باعث تاری دید می‌شوند عبارتند از:

۱۰. ورم چشم

ورم چشم یا پف اطراف چشم می‌تواند نشان‌دهنده یکی از این مشکلات جدی چشم باشد:

مشاوره با متخصصانچشم پزشکیدکترِتو

سوالات متداول

تا به اینجا رایج‌ترین بیماری های چشم را به همراه علائم مهم آن خواندید. در ادامه متداول‌ترین سوالات شما جواب داده می‌شود.

گلوکوم یا آب سیاه چشم جدی ترین بیماری چشم است که می‌تواند به عصب بینایی چشم آسیب برساند و منجر به از دست دادن بینایی شود. گلوکوم زمانی اتفاق می‌افتد که فشار مایع طبیعی داخل چشم به آرامی افزایش می‌یابد.

۵ مورد از بدترین مشکلات چشمی شامل موارد زیر هستند:۱. گلوکوم ۲. دژنراسیون ماکولا ۳.خشکی چشم ۴.آب مروارید۵. تاری دید.

افراد بالای ۴۰ سال باید هر دو سال یکبار و افراد بالای ۶۰ سال باید هر سال چشم خود را معاینه کنند.

علائم عبارتند از:قرمزی چشمحساسیت به نوراحساس خراش در چشمآبریزش چشم، تاری دید یا خستگی چشماحساس وجود شی خارجی در چشم.

ورم ملتحمه شایع ترین عفونت چشم است. اکثر موارد ویروسی هستند و نیازی به قطره چشمی آنتی بیوتیکی ندارند.

بارزترین علائم عفونت باکتریایی چشم موارد زیر است:ترشحات زرد، سبز یا شفاف از یک یا هر دو چشم.رنگ صورتی در سفیدی چشمان شما.پلک های متورم، قرمز یا بنفش.به هم‌چسبیدن مژه‌ها و پلک‌ها مخصوصاً در هنگام صبح.

درد در چشماحساس اینکه چیزی در چشم است.افزایش حساسیت به نور (فتوفوبیا).ترشحات زرد، سبز، خونی یا آبکی از چشم.افزایش قرمزی چشم یا پلک.زخم خاکستری یا سفید در قسمت رنگی چشم (عنبیه).

تعدادی از شرایط وجود دارد که پوست اطراف چشم و پلک‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد:درماتیت تماسی پلکوضعیت پوست درماتیت آتوپیکعفونت باکتریایی پوست (Impe igo یا Co ju c ivi is) وضعیت پوست زانتلاسماسیرینگومامیلیاحلقه‌های تیره در اطراف چشم.

چه زمانی باید به چشم پزشک مراجعه کرد؟

چگونه متوجه می شوید که مشکل چشم یک مزاحمت است یا شروع یک چیز جدی است؟ علائم و نشانه های زیر لازم است با پزشک خود تماس بگیرید. تشخیص زودهنگام مشکلات جدی چشم می تواند به حفظ بینایی شما کمک کند. حتی مشکلات چشمی که بینایی را تهدید نمی کند نیز قابل درمان است تا چشمان شما راحت باشد و بینایی شما تا حد امکان واضح باشد.

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

مشاوره با متخصصانچشم پزشکیدکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به چشم پزشک

مراقبت از چشم شاید یکی از مهم‌ترین و در عین حال عاقلانه‌ترین کارهایی است که هر انسانی باید آن را انجام دهد. باید احوال چشمان خود را بدانید و در صورتی که علائم مشکوکی دیدید با چشم پزشک مشورت کنید. چرا که بسیاری از این نشانه ها تا زمانی که جدی گرفته شوند، تهدیدی برای بینایی شما محسوب نمی‌شوند.

در این مقاله ۳۵ بیماری رایج چشم را خواندید و با علائم و درمان‌های آن آشنا شدید. علائم مهم را خواندید و متوجه شدید که چه زمانی باید به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

دکتر چشم پزشک تهران

دکتر چشم پزشک شیراز

دکتر چشم پزشک اصفهان

دکتر چشم پزشک مشهد

دکتر چشم پزشک کرج

منبع:

h ps:www.cdc.govvisio heal hbasicscedi dex.h mlh ps:www.webmd.comeye-heal hcommo -eye-p oblemsh ps:www.wes ches e heal h.comblog he-10-mos -commo -eye-p oblemsh ps:www.o heal h.comco e 1ca a ac s_visio _su ge yh ps:www.heal hli e.comheal hbli d essh ps:www.heal h.ha va d.edudiseases-a d-co di io swa i g-sig s-of-a-se ious-eye-p oblemh ps: elowvisio .com202109275-wo s -eye-p oblemsh ps:www. cbi. lm. ih.govpmca iclesPMC6003010h ps:www.d aga wal.comblogchild-eye-ca eeye-diseases-i -child e h ps:eye x.com10-wa i g-sig s-symp oms-of-eye-p oblemsh ps:www.heal hhub.sga-zdiseases-a d-co di io s288ski _co di io s_eyes_1h ps:www.d aga wal.comblogchild-eye-ca eeye-diseases-i -child e h ps:www.wes ches e heal h.comblog he-10-mos -commo -eye-p oblems

تحریریه مجله دکترتو

گرفتگی عصبی عضلات، مشکلی شایع در ماهیچه ها

درد سیاتیک در بارداری چگونه است؟ علت و درمان آن

گرفتگی عضلات کمر؛ علل و راه های درمان دارویی و خانگی

عمل تعویض مفصل زانو و مراقبت های قبل و بعد آن

۱۴ علت درد ساق پا در سنین مختلف

گره عضلانی چیست؟ علائم و راه های درمان

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام

ذخیره نام من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

Δdocume .ge Eleme ById( ak_js_1 ).se A ibu e( value, ( ew Da e() ).ge Time() );

نوعی بیماری چشم که دید شخص در نور کم یا تاریکی مختل میشود

    نظرات بسته شده اند