از نجف تا کربلا چند ستون است


از نجف تا کربلا چند ستون است

همزمان با پیاده روی اربعین حسینی، هرساله زائران بسیاری در این مسیر پای می‌گذارند، به همین منظور می‌توانید گزارشی از مسافت‌های شهری عراق را در اینجا بخوانید.


مسیر نجف تا کربلا چند کیلومتر است؟

همزمان با پیاده روی اربعین حسینی، هرساله زائران بسیاری در این مسیر پای می‌گذارند، به همین منظور می‌توانید گزارشی از مسافت‌های شهری عراق را در اینجا بخوانید.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در آستانه اربعین، هرساله زائران بسیاری از مرز های مختلف وارد کشور عراق، کشوری با مساحت کوچک که در ایام اربعین میزبان چندین میلیون نفر از عاشقان اباعبدالحسین (ع) می شود.

کشور عراق با تعدد شهر ها و مساحت کم هرساله میزبان زائرانی است که از راه های دور و نزدیک خود را برای ایجاد حماسه ای دیگر در اربعین به شهر کربلا می رسانند، اما این مسیر که سالهاست «طریق الحسین» از خروجی شهر نجف آغاز شده تا ورودی شهر کربلا و رویت بارگاه سیدالشهدا (ع) ادامه دارد.

فاصله مسیر‌های تردد زائران ایرانی به عتبات عالیات کشور عراق به شرح ذیل است:

مرز مهرانمهران تا کوت: ۸۲ – مهران تا دیوانیه: ۲۲۷ – مهران تا حله: ۲۳۸ – مهران تا بغداد: ۲۵۵ – مهران تا نجف: ۳۰۳ – مهران تا کربلا:۲۷۹ – مهران تا کاظمین: ۲۸۳ – مهران تا سامراء: ۴۴۴ – مهران تا سید محمد: ۴۰۹ – مهران تا طفلان مسلم: ۲۷۲

مرز خسرویخسروی تا کوت: ۳۴۱ – خسروی تا دیوانیه: ۳۹۵ – خسروی تا حله: ۳۰۵ – خسروی تا بغداد: ۱۹۰ – خسروی تا نجف: ۳۸۰ – خسروی تا خانقین: ۱۰ – خسروی تا مقدادیه: ۱۰۲ – خسروی تا بعقوبه: ۱۳۰- خسروی تا کربلا: ۳۱۵ – خسروی تا کاظمین: ۲۰۳ – خسروی تا سامراء: ۳۲۶ – خسروی تا سید محمد:۲۹۱ – خسروی تا طفلان مسلم: ۲۸۱

مرز شلمچهشلمچه تا بصره: ۲۰ – شلمچه تا نجف ۴۶۰ – شلمچه تا کربلاء ۵۴۹ – شلمچه تا کاظمین دارای دو مسیر ۵۷۵ و ۶۲۱ کیلومتر – نجف تا کربلا: ۷۸ – نجف تا بغداد: ۱۶۱ – نجف تا بصره: ۴۶۷ – نجف تا حله: ۶۱ – نجف تا رمادی:۲۷۱ – نجف تا بعقوبه: ۲۲۷- نجف تا دیوانیه: ۷۵ – نجف تا کاظمین: ۱۸۰ – نجف تا سامراء: ۲۸۷ – نجف تاسید محمد: ۲۴۹ – نجف تا طفلان مسلم: ۱۱۶

کربلا تا بغداد: ۱۰۸ – کربلا تاکوت:۱۹۷ – کربلا تا حله:۴۲ – کربلا تا رمادی: ۲۱۸ – کربلا تا بعقوبه: ۱۸۴ – کربلا تا دیوانیه:۱۴۴ – کربلا تا بصره: ۵۲۴ – کربلا تا کاظمین: ۱۱۵ – کربلا تا سامراء: ۲۲۰ – کربلا تا سید محمد:۱۸۴ – کربلا تا طفلان مسلم:۳۸

سامراء تا بغداد: ۱۱۰ – سامراء تا سید محمد ۵۳

انتهای پیام

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۲۰ نکته در مورد مسیر پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلا

اصلی‌ترین بخش زیارت اربعین، مسیر پیاده‌روی از شهر نجف تا کربلاست. بهتر است زائران اربعین با شناخت کافی پا در این مسیر بگذارند. در این گزارش ۲۰ نکته درباره این مسیر را بخوانید.

۱. مسیرهای متعددی برای پیاده‌روی به سوی کربلای معلی تعیین شده، اما در میان این مسیرها سه مسیر اصلی وجود دارد که عمده زائران عراقی از آنها تردد می‌کنند و ظرفیت مناسبی برای پذیرایی از زائران را دارد. این مسیرها به شرح زیر است:

۲.مسیر «کوفه – طویریج – کربلا» نیز از مسیرهای پیاده‌روی اربعین است که به طریق العلماء، طریق سبایا (اسراء) و مسیر شط فرات شهرت دارد.  اما معمولاً مسیر انتخابی زائران ایرانی برای پیاده‌روی مسیر اول (نجف – حیدریه – کربلا) است که کوتاه‌ترین، پرترددترین و مشهورترین مسیر دسترسی از نجف به کربلاست.

۳.تعداد ستون‌های موجود در این مسیر، از ابتدای بزرگراه نجف به کربلا تا حرم حضرت ابوالفضل(ع) ، ۱۴۵۲ ستون و فاصله هر ستون، ۵۰ متر است که شماره هر کدام روی آنها نوشته شده است.

۴.  زمان لازم برای طی مسیر به صورت پیاده‌روی مداوم، ۲۰ تا ۲۵ ساعت است؛ بنابراین با توجه به زمان‌های مورد نیاز جهت استراحت، اقامه نماز و خوردن غذا، زمان تخمینی سفر پیاده حدود سه روز است.

۵. برای آغاز پیاده‌روی می‌توان از درب ساعت حرم حضرت علی(ع) خارج شد و از سمت راستِ باب الساعة، پیاده‌روی را از کنار خیابان امام زین‌العابدین(ع) یا خیابان امام جعفر صادق(ع) شروع کرد و این مسیرها تا بزرگراه کربلا ادامه دارد.

۶. در راهپیمایی اربعین از همراه‌داشتن پرچم‌های بزرگ با میله‌های فلزی خودداری شود؛ به دلیل نوع سیم‌کشی‌ها در عراق و احتمال برخورد میله‌های فلزی با سیم‌های برق، ممکن است حادثه برق‌گرفتگی رخ دهد.

۷. توجه شود حرکت پیوسته و منظم با سرعت نسبتاً ثابت، اثر زیادی در کم‌شدن خستگی مسیر و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات دارد، پس باید برنامه منظمی برای مسیر و مکان‌های توقف و تجدید قوا داشت. استراحت‌های چند دقیقه‌ای به فاصله هر ۵۰ عمود، بسیار مناسب است.

۸. هر بار که زائر برای استراحت یا نماز توقف می‌کند، ضمن شستن پاها، در صورت امکان کف پا را ماساژ دهد، سپس به پشت بخوابد و پاها را به دیوار تکیه دهد تا خون جمع شده برگردد.

۹. در هنگام درازکشیدن، پاها را طوری قرار دهد که مقداری بالاتر از بدن باشد؛ زیرا این اقدام، باعث رسیدن خون بیشتر به مغز شده و از متورم‌شدن پاها پیشگیری می‌کند.

در این زمینه بخوانید:

نقشه پیاده روی اربعین دریافت

۸ رفتار غلطی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!

۱۰. شروع حرکت به ویژه برای روز دوم، قبل از اذان صبح مناسب است. چرا که مسیر دارای ازدحام کمتری است و زائر از گرمای هوا هم در امان خواهد بود.

۱۱. از آنجا که به سبب کثرت جمعیت در مسیر پیاده‌روی، احتمال  گم‌کردن همراهان وجود دارد، برای حل این مشکل، بهتر است محل توقف‌ها (شماره میله و عمود مورد نظر)، برای یافتن همراهان و نیز محل استراحت اصلی برای اقامه نماز و خوردن غذا تعیین شود. 

۱۲. بهتر است عمودها یا میله‌های با شماره‌های مشخص، مثل اعداد با مضرب ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰ و… برای توقف انتخاب نشود، چون معمولاً تراکم جمعیت در آنها بالاست.

۱۳. مناسب است پیاده‌روی به صورت گروهی انجام شود تا در صورت بروز مشکل، امدادرسانی به یکدیگر آسان‌تر باشد. البته نباید این گروه خیلی بزرگ باشد؛ تشکیل گروه‌های پنج تا ده نفره توصیه می‌شود، چون زیادبودن افراد گروه، مشکلات خاص خود را دارد و باعث سخت‌ترشدن هماهنگی و کندی آهنگ حرکت می‌شود.

۱۴ ابتدا تا انتهای مسیر پیاده‌روی، تقریباً به وسیله چادرها یا سازه‌هایی تقسیم شده که هیئت‌هایی (موکب) از عراق یا کشورهای دیگر، مسئولیت این چادرها را بر عهده دارند که بیشتر این هیئت‌ها، متعلق به قبیله‌ها و عشایر عراقی هستند.

۱۵. در موکب‌های مستقر در مسیر که معمولاً در دهه دوم صفر فعال هستند، خدماتی از قبیل انواع مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرد و گرم ارائه می‌شود. همچنین برخی موکب‌ها محل خواب و استراحت هستند و برخی وظیفه فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده گرفته‌اند. همچنین اقامه نماز جماعت و برگزاری مراسم عزاداری نیز در برخی موکب‌ها انجام می‌شود.

۱۶. مسیر پیاده‌روی معمولاً پس از ساعت ۲۱ (ساعت ۹ شب) خلوت‌تر می‌شود و اکثر موکب‌داران تا اذان صبح استراحت می‌کنند، اما در این میان، برخی موکب‌داران، شب را هم متناسب با شرایط جوی به ارائه خدمات مشغول هستند.

۱۷. موکب‌ها قبل از غروب، شروع به توزیع شام می‌کنند و با نزدیک‌شدن به غروب آفتاب از حجم افراد در مسیر کاسته شده و افراد برای شام و استراحت شب، در مواکب توقف می‌کنند؛ بنابراین زائران در صورت ادامه پیاده‌روی بعد از غروب، با مشکل پیداکردن محل اقامت برای استراحت مواجه خواهند شد یا حداقل در مواکب مسقف نمی‌توانند محل اسکان بیابند.

۱۸. جایی برای نگرانی به پایان رساندن مسیر نیست؛ در هر جا که تصور شد توانایی ادامه دادن مسیر وجود ندارد، می‌توان از خودروهایی که در مسیر هستند، برای رسیدن به کربلا استفاده کرد.

۱۹. برای انجام تماس تلفنی، جهت عدم مواجهه با ترافیک بالای شبکه، بهتر است قبل از طلوع آفتاب، این کار انجام شود.

۲۰. بهتر است زائران، کتابچه زیارتی یا نرم‌افزاری که زیارت‌نامه‌های معتبر اماکن زیارتی در نجف، کوفه و کربلا را داشته باشد (مانند رهپویه زیارت که از سوی کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین منتشر شده) را همراه داشته باشند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

اربعین اولی‌ها بخوانند

گرچه تا اربعین حسینی چند هفته‌ای باقی است، اما مسافران کربلا دارند کم‌کم خود را برای پیاده‌روی…

ملزوماتی و وسائل مورد نیاز در سفر اربعین؛ آماده به سفر بروید

انجام هر سفری نیازمند تدارک مقدمات سفر و ملزومات خاصی است؛ برای پیاده‌روی اربعین اما مساله…

چگونه با آرامش خاطر در کنار کودکان به سفر اربعین برویم؟

اربعین که نزدیک می‌شود تکاپوها برای پیاده‌روی معروف این ایام آغاز می‌شود. کمتر پیش می‌آید که…

نکاتی که برای حفظ سلامت در سفر اربعین لازم است بدانید

حتما در سال‌های گذشته دیده‌اید کسانی را که پس از بازگشت از سفر اربعین دچار بیماری سرماخوردگی…

جزییاتی از تعرفه همراه اول ویژه زائران اربعین ۹۸

در راستای ارائه خدمات ارتباطی ویژه به زائران اربعین، همراه اول تعرفه رومینگ بین الملل خود در…

چگونه ارز مسافرتی اربعین را دریافت کنیم؟

نزدیک به یک ماه تا اربعین مانده و سوال‌های بسیاری مطرح می‌شود. اینکه چقدر ارز به هر زائر اختصاص…

مظنه بلیت هواپیما در سفر اربعین چقدر است؟

 با نزدیک شدن به اربعین، بازار سفرهای زمینی و هوایی داغ‌تر شده است. کسانی که قصد سفر دارند…

چشمه تلخاب؛ جاذبه گم‌شده در هیاهوی پایتخت

شاید کسی فکرش را نکند تنها در فاصله چند کیلومتری از پایتخت ایران، شهر پردود و ترافیک و شلوغ…

از نجف تا کربلا چند ستون است

    نظرات بسته شده اند